کلان داده (Big Data)

کلان داده

کلان داده داده ترجمه اصطلاح Big Data می باشد که معمولا به مجموعه از داده ها اطلاق می شود که اندازه آنها فراتر از حدی است که با نرم افزارهای معمول بتوان آنها را در یک زمان معقول اخذ، دقیق سازی، مدیریت و پردازش کرد. مفهوم «اندازه» در داده های بزرگ بطور مستمر در حال تغییر است و به مرور بزرگتر می شود.
داده عظیم (Big Data) مجموعه از تکنیک ها و تاکتیک هایی است که نیازمند شکل جدیدی از یکپارچگی هستند تا بتوانند ارزش های بزرگی را که در مجموعه های بزرگ، وسیع، پیچیده و متنوع داده پنهان شده اند، آشکار سازند.

از این رو با رشد روز افزون داده ها و نیاز به بهره برداری و تحلیل از این داده ها، بکارگیری زیرساخت های Big Data از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

عبارت Big Data مدت‌ها است که برای اشاره به حجم‌های عظیمی از داده‌‌ها که توسط سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به تازگی، این عبارت بیشتر برای اشاره به مجموعه‌های داده‌ای بزرگی استفاده می‌شود که به قدری بزرگ و حجیم هستند که با ابزارهای مدیریتی و پایگاه‌های داده سنتی و معمولی قابل مدیریت نیستند. مشکلات اصلی در کار با این نوع داده‌‌ها مربوط به برداشت و جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، جست‌وجو، اشتراک‌گذاری، تحلیل و نمایش آن‌ها است. این مبحث، به این دلیل هر روز جذابیت و مقبولیت بیشتری پیدا می‌کند که با استفاده از تحلیل حجم‌های بیشتری از داده‌ها، می‌توان تحلیل‌های بهتر و پیشرفته‌تری را برای مقاصد مختلف، از جمله مقاصد تجاری، پزشکی‌ و امنیتی، انجام داد و نتایج مناسب‌تری را دریافت‌کرد. بیشتر تحلیل‌های مورد نیاز در پردازش داده‌های عظیم، توسط دانشمندان در علومی مانند هواشناسی، ژنتیک، شبیه‌سازی‌های پیچیده فیزیک، تحقیقات زیست‌شناسی و محیطی، جست‌وجوی اینترنت، تحلیل‌های اقتصادی و مالی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. حجم داده‌های ذخیره‌شده در مجموعه‌های داده‌ای Big Data (داده عظیم)، عموماً به‌خاطر تولید و جمع‌آوری داده‌‌ها از مجموعه بزرگی از تجهیزات و ابزارهای مختلف مانند گوشی‌های موبایل، حسگرهای محیطی، لاگ نرم‌افزارهای مختلف، دوربین‌ها، میکروفون‌ها، دستگاه‌های تشخیص RFID، شبکه‌های حسگر بی‌سیم وغیره با سرعت خیره‌کننده‌ای در حال افزایش است. در این مقاله ضمن بررسی مفاهیم پایه ای در بزرگ داده، به بررسی راه حل های موجود برای مدیریت و بهره برداری از این نوع داده ها خواهیم پرداخت.

برای ایجاد یک دید مناسب در خصوص کلان داده و اهمیت آن، جامعه ای را تصور کنید که در آن جمعیت بطور نمایی در حال افزایش است، اما خدمات و زیرساخت های عمومی آن نتواند پاسخگوی رشد جمعیت باشد و از عهده مدیریت آن برآید. چنین شرایطی در حوزه داده در حال وقوع است. بنابراین نیازمند توسعه زیرساخت های فنی برای مدیریت داده و رشد آن در بخش هایی نظیر جمع آوری، ذخیره سازی، جستجو، به اشتراک گذاری و تحلیل می باشیم. دستیابی به این توانمندی معادل است با شرایطی که مثلا بتوانیم “هنگامی که با اطلاعات بیشتری در حوزه سلامت مواجه باشیم، با بازدهی بیشتری سلامت را ارتقا دهیم”، “در شرایطی که خطرات امنیتی افزایش پیدا میکند، سطح امنیت بیشتری را فراهم کنیم”، “وقتی که با رویدادهای بیشتری از نظر آب و هوایی مواجه باشیم، توان پیش بینی دقیقتر و بهتری بدست آوریم”، “در دنیایی با خودروهای بیشتر، آمار تصادفات و حوادث را کاهش دهیم”، “تعداد تراکنش های بانکی، بیمه و مالی افزایش پیدا کند، ولی تقلب کمتری را شاهد باشیم”، “با منابع طبیعی کمتر، به انرژی بیشتر و ارزانتری دسترسی داشته باشیم” و بسیاری موارد دیگر از این قبیل که اهمیت پنهان کلان داده را نشان می دهد.

در بحث کلان داده، ما نیاز داریم که داده ها را به منظور استخراج اطلاعات، کشف دانش و در نهایت تصمیم گیری در خصوص مسائل مختلف کاربردی به صورت صحیح مدیریت کنیم. مدیریت داده ها عموما شامل ۵ فعالیت اصلی میباشد.

 1. جمع آوری
 2. ذخیره سازی
 3. جستجو
 4. به اشتراک گذاری
 5. تحلیل

تا کنون چالشهای زیادی در حوزه کلان داده مطرح شده است که تا حدودی از جنبه تئوری ابعاد مختلفی از مشکلات این حوزه را بیان میکنند. این چالش ها در ابتدا سه بعد اصلی حجم داده، نرخ تولید و تنوع به عنوان ۳V’s مطرح شدند ولی در ادامه چالش های بیشتری در ادبیات موضوع توسط محققان مطرح شده است:

·         حجم داده (Volume):حجم داده ها به صورت نمایی در حال رشد می باشد. منابع مختلفی نظیر شبکه های اجتماعی، لاگ سرورهای وب، جریان های ترافیک، تصاویر ماهواره ای، جریان های صوتی، تراکنش های بانکی، محتوای صفحات وب، اسناد دولتی و … وجود دارد که حجم داده بسیار زیادی تولید می کنند.

·         نرخ تولید (Velocity):داده ها از طریق برنامه های کاربردی و سنسورهای بسیار زیادی که در محیط وجود دارند با سرعت بسیار زیاد و به صورت بلادرنگ تولید می شوند. بسیاری از کاربردها نیاز دارند به محض ورود داده به درخواست کاربر پاسخ دهند. ممکن است در برخی موارد نتوانیم به اندازه کافی صبر کنیم تا مثلا یک گزارش در سیستم برای مدت طولانی پردازش شود.

·         تنوع (Variety):انواع منابع داده و تنوع در نوع داده بسیار زیاد می باشد که در نتیجه ساختارهای داده ای بسیار زیادی وجود دارد. مثلا در وب، افراد از نرم افزارها و مرورگرهای مختلفی برای ارسال اطلاعات استفاده می کنند. بسیاری از اطلاعات مستقیما از انسان دریافت میشود و بنابراین وجود خطا اجتناب ناپذیر است. این تنوع سبب میشود جامعیت داده تحت تاثیر قرار بگیرد. زیرا هرچه تنوع بیشتری وجود داشته باشد، احتمال بروز خطای بیشتری نیز وجود خواهد داشت.

·         صحت (Veracity):با توجه به اینکه داده ها از منابع مختلف دریافت میشوند، ممکن است نتوان به همه آنها اعتماد کرد. مثلا در یک شبکه اجتماعی، ممکن است نظرهای زیادی در خصوص یک موضوع خاص ارائه شود. اما اینکه آیا همه آنها صحیح و قابل اطمینان هستند، موضوعی است که نمیتوان به سادگی از کنار آن در حجم بسیار زیادی از اطلاعات گذشت. البته بعضی از تحقیقات این چالش را به معنای حفظ همه مشخصه های داده اصلی بیان کرده اند که باید حفظ شود تا بتوان کیفیت و صحت داده را تضمین کرد. البته تعریف دوم در مولدهای کلان داده صدق میکند تا بتوان داده ای تولید کرد که نشان دهنده ویژگی های داده اصلی باشد.

·         اعتبار (Validity):با فرض اینکه دیتا صحیح باشد، ممکن است برای برخی کاربردها مناسب نباشد یا به عبارت دیگر از اعتبار کافی برای استفاده در برخی از کاربردها برخوردار نباشد.

·         نوسان (Volatility):سرعت تغییر ارزش داده های مختلف در طول زمان میتواند متفاوت باشد. در یک سیستم معمولی تجارت الکترونیک، سرعت نوسان داده ها زیاد نیست و ممکن است داده های موجود مثلا برای یک سال ارزش خود را حفظ کنند، اما در کاربردهایی نظیر تحلیل ارز و بورس، داده با نوسان زیادی مواجه هستند و داده ها به سرعت ارزش خود را از دست میدهند و مقادیر جدیدی به خود می گیرند. اگرچه نگهداری اطلاعات در زمان طولانی به منظور تحلیل تغییرات و نوسان داده ها حائز اهمیت است. افزایش دوره نگهداری اطلاعات، مسلما هزینه های پیاده سازی زیادی را دربر خواهد داشت که باید در نظر گرفته شود.

·         نمایش (Visualization):یکی از کارهای مشکل در حوزه کلان داده، نمایش اطلاعات است. اینکه بخواهیم کاری کنیم که حجم عظیم اطلاعات با ارتباطات پیچیده، به خوبی قابل فهم و قابل مطالعه باشد از طریق روش های تحلیلی و بصری سازی مناسب اطلاعات امکان پذیری است.

·         ارزش (Value):این موضوع دلالت بر این دارد که از نظر اطلاعاتی برای تصمیم گیری چقدر داده حائز ارزش است. بعبارت دیگر آیا هزینه ای که برای نگهداری داده و پردازش آنها میشود، ارزش آن را از نظر تصمیم گیری دارد یا نه. معمولا داده ها میتوانند در لایه های مختلف جابجا شوند. لایه های بالاتر به معنای ارزش بیشتر داده می باشند. بنابراین برخی از سازمانها میتوانند هزینه بالای نگهداری مربوط به لایه های بالاتر را قبول کنند.

کاربردهای داده های بزرگ

داده های بزرگ تقاضا برای متخصصان در این حوزه را به شدت بالا برده است و شرکت هایی چون Oracle، IBM، Microsoft، SAP و… بیش از ۱۵ میلیارد دلار برای توسعه نرم افزارهای مدیریت و تحلیل داده سرمایه گذاری کرده اند.
داده های بزرگ نحوه کار سازمان ها و افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. داده های بزرگ فرهنگی را در سازمان ها ایجاد می کند که از طریق آن کسب و کارها و مدیران فناوری اطلاعات را به سمت استفاده از تمامی ارزش های پنهان در داده ها سوق می دهد. ادراک این ارزش ها به همه کارکنان سازمان ها این امکان را می دهد که با بینش وسیع تری تصمیم گیری کنند، نزدیکی بیشتری با مشتریان داشته باشند، فعالیت های خود را بهینه کنند، با تهدیدات مقابله کنند و در نهایت سرمایه های خود را بر روی منبع جدیدی از سود سرشار پنهان در داده ها متمرکز سازند. سازمان ها برای رسیدن به این مرحله نیازمند معماری جدید، ابزارهای نو و فعالیت ها و تلاش های مستمری هستند تا بتوانند از مزیت های چهارچوب های مبتنی بر داده های بزرگ بهره مند گردند.

بخش دولتی

در بخش دولتی استفاده از داده های بزرگ سبب کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری و نیز ظهور و بروز نوآوری های جدید می شود. لیکن در بخش دولتی استفاده از چهارچوب های مبنی بر داده های بزرگ نیازمند همکاری بخش های مختلفی، از جمله وزارتخانه ها و نیز بخش های محلی و شرکت های دولتی  است. در ادامه به بخشی از فعالیت های انجام شده در کشور های مختلف در حوزه داده های بزرگ اشاره می کنیم.
در ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۲ دولت امریکا برای انجام پروژه ها و حل مسائل دولتی این کشور اعلانی را مبنی بر استفاده از طرح های تحقیقات و توسعه در حوزه داده های بزرگ اعلام کرد که مبتنی بر ۸۴ طرح بود که در شش گروه تقسیم بندی شده است.
در انگلستان یکی از بهترین مثال های استفاده از داده های بزرگ در بش خدمات عمومی اتفاق افتاده است و به عنوان مثال داده های هواشناسی و کلیه خدماتی که از آن ناشی می شود از طریق چهارچوب های داده های بزرگ مدیریت می شود.

بخش خصوصی

در بخش خصوصی مثال های زیادی از کاربردهای داده های بزرگ می توان بر شمرد. شرکت eBay از دو انباره داده ۷.۵ پتابایتی (۷.۵ PetaBytes) به همراه دو انباره ۴۰ پتابایت (۴۰ PetaBytes) در Hadoop برای تحقیقات و سیستم پیشنهاد به مشتری و فروش استفاده می کند.
شرکت آمازون روزانه میلیون ها عملیات را در داخل شرکت و نیز عملیات مربوط به همکاران خود را مدیریت می کند به طوری که از سال ۲۰۰۵ سه دیتابیس بزرگ جهان بر روی لینوکس را به خود اختصاص داده است.
مثال های دیگری نیز می توان از جمله شرکت والمارت (Walmart) که روزانه بیش از ۱ میلیون تراکنش مشتریان خود را مدیریت می کند.

 تحلیل داده های عظیم

با ورود به عصر اطلاعات و ارتباطات و آغاز استفاده از داده ها و اطلاعات به عنوان سرمایه های اصلی در حرکت علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع، سازمان ها و شرکت های مختلف و توسعه مشارکت افراد در جهان اینترنت و ارتباطات شبکه ای در دنیا، دغدغه ای بروز پیدا کرد که از جنس همین داده هایی بود که همه روز و با سرعت وحشتناک در دنیا و در عرصه های مختلفی که فناوری اطلاعات ورود پیدا کرده بود، تولید می شود و آن اینکه چگونه این حجم بزرگ و متنوع داده ها و اطلاعات را با توجه به ساختار هایی که در فضای فناوری اطلاعات وجود دارد، می توان مدیریت، کنترل و پردازش کرد و از آن در جهت بهبود ساختارها و سودآوری بیشتر بهره جست؟
از سال ۲۰۱۲ به بعد در هر روز بیش از هزار پتا بایت (۱۰۰۰ Pebibyte معادل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بایت) داده تولید می شود که به دنبال خود مستلزم ذخیره سازی، تحلیل، جستجوها، تمیزکاری داده ها، اشتراک ها و … در داده هاست که باید در حوزه مختلف انجام شود.
این موضوع باعث شده است که پژوهشگران و دانشمندان به دنبال ایجاد ساختارها، متدلوژی ها، روش ها و رویکردهای جدیدی برای مدیریت، کنترل و پردازش این حجم از داده ها باشند که این تلاش ها در ذیل سایه «داده های بزرگ»  مطرح شده است.

سایت اوراکل فارسی راه اندازی شد.برای مشاهده سایت اینجا کلیک نمایید.

جهت دانلود دوره های آموزشی تصویری با موضوع کلان داده روی موضوعات زیر کلیک نمایید.

 

 

 

 

محسن صفابخش

محسن صفابخش

با سلام محسن صفابخش هستم .کارشناس و متخصص داده هایی با حجم و مقیاس کلان ازینرو در حال حاضر در یکی از بزرگتربن سایت های ایران در زمینه مدیریت و نگهداری از دیتابیس های اوراکل آن مشغول به فعالیت می باشم.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedInGoogle PlusYouTube

9 thoughts on “کلان داده (Big Data)

 1. Manage MongoDB databases with the help of this user-friendly and efficient application that offers a comprehensive set of advanced tools for the job

  Press the “Download Now” button to download Studio 3T for MongoDB license.
  The whole process will just take a few moments.

  Mirror Link —> Studio 3T for MongoDB Serial Keys x86/x64

  – Build: 2019.2.0
  – Company: 3T Software Labs GmbH
  – Downloads: 2060
  – Download type: safety (no torrent/no viruses)
  – Status file: clean (as of last analysis)
  – File size: undefined
  – Price: free
  – Special requirements: no requirements
  – Home page: studio3t.com
  – Rating:

  Tags:
  Studio 3T for MongoDB cracked
  Studio 3T for MongoDB keygen crack patch
  Studio 3T for MongoDB full crack
  Studio 3T for MongoDB crack serial number
  Studio 3T for MongoDB key crack

  More software:
  Website 2 APK Builder Pro crack install
  Interior Design 3D Licence Keys
  RadiAnt DICOM Viewer how to ctack
  FoneDog Toolkit – Android Data Recovery patch
  FoneDog Toolkit – Android Data Recovery full crack
  увеличить уникальность текста
  LoveBeautyLove?? – ????????????????????????????LoveBeautyLove?
  Google Books Downloader
  DSC_1204 – CandaceCounts.com

 2. Press the “Download Now” button to download DSLR Remote Pro Cracked.
  The whole process will just take a few moments.

  Mirror Link —> DSLR Remote Pro keygen free download

  An efficient and reliable software utility that successfully allows you to remotely control your Canon EOS digital SLR from your computer

  · Version: 3.13
  · Developer: Breeze Systems
  · Downloads: 432
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · File status: clean (as of last analysis)
  · File size: na
  · Price: 0
  · Special requirements: no
  · Rating:

  Tags cloud:
  dslr remote pro cracked full, dslr remote pro keygen serial, dslr remote pro crack new, dslr remote pro activator, dslr remote pro keygen serial, dslr remote pro crack exe, dslr remote pro full version serial keys latest, dslr remote pro crack, dslr remote pro crack patch, dslr remote pro keygen serial

  Other useful resources:
  Virtual Serial Port Driver cracked full
  DirectX Happy Uninstall crack hack
  DRmare M4V Converter Cracked
  Антиплагиат помощь изменить текст
  Win Boosting – Elo Boost Kings
  Download Warhammer 40,000: Dawn of War – Dark Crusade Full Version With Keys Latest
  Google Books Downloader
  download video from facebook
  Onscreen Keyboard – A New Way to Type
  ГДЗ за ۱-۱۱ класс
  Windows Software Cracks
  How to repair missing or corrupt acge21.dll

 3. Press the “Download Now” button to download ProPresenter Keygen Serial.
  The whole process will just take a few moments.

  Mirror Link —> ProPresenter Crack Patch

  Create custom presentations using this feature-rich application that enables users to add images, videos and text to their media projects

  · Build: 6.1.6.2
  · Developer: Renewed Vision, Inc.
  · Downloads: 764
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · File status: clean (as of last analysis)
  · File size: undefined
  · Price: free
  · Special requirements: no requirements
  · User rating:

  Tags cloud:
  propresenter license crack, propresenter crack latest version, propresenter license, propresenter crack patch, propresenter crack hack, propresenter crack keygen serial, propresenter crack and keygen free download, propresenter + crack, propresenter crack exe, propresenter serial key

  Other useful resources:
  Bandicut Keygen Serial
  DOS2USB and crack
  Security Eye and crack
  Как повысить процент оригинальности текста
  Untitled ba – EpicATX Marketing
  Download Odallus: The Dark Call crack hack
  Convert Google books to PDF, PNG or JPG
  any video download
  A WordPress Site
  ГДЗ, решебники, все ответы с ۱ по ۱۱ классы
  Software Cracks Keygens
  Repair missing or corrupt comdlg32.dll

 4. BruceRato گفت:
  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است، دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  Click the “Download Now” button to download ZWCAD Serial Keys x86/x64.
  It will just take a few moments.

  A fully-featured application that helps users design 2D and 3D models, and export the drawings to DWG, DXF, or DWT file format, while offering the possibility to work with multiple drawings at the same time

  MIRROR LINK —> https://downloadfreecracks.com/crack?s=zwcad&id=85991

  · Release version: 2019 SP2 / 2020 Beta
  · Patch date: April 24 2019
  · Developer: ZWCAD Software Co., Ltd.
  · Downloads: 2184
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · File status: clean (as of last analysis)
  · File size: na
  · Price: no cost
  · Special requirements: no requirements
  · Systems: Win 10 64 bit / Win 10 / Win 8 64 bit / Win 8 / Win 7 64 bit / Win 7
  · User rating:

  Keywords:
  zwcad update crack, zwcad serial key, zwcad keygen crack, zwcad crack windows, zwcad activate code, zwcad crack keygen serial, zwcad update crack, zwcad + crack latest, zwcad how to ctack, zwcad serial code

  More software: https://downloadfreecracks.com

 5. BruceRato گفت:
  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است، دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  Click the “Download Now” button to download Recovery Toolbox for Excel Cracked Latest.
  The whole process will just take a few seconds.

  Recovers data from damaged, corrupted and unreadable Microsoft Excel files, namely the ones with the XLS, XLSX, XLS or XLSTX format

  Mirror Link —> Recovery Toolbox for Excel crack hack

  · Release version: 3.0.17.0
  · Patch date: Jul 31st 2018
  · Company: Recovery ToolBox
  · Downloads: 4697
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · Status: clean (as of last analysis)
  · File size: unknown
  · Price: gratis
  · Special requirements: no
  · Systems: Windows All
  · User rating:

  Tags cloud:
  recovery toolbox for excel how to ctack, recovery toolbox for excel license code, recovery toolbox for excel license code, recovery toolbox for excel with crack, recovery toolbox for excel license crack, recovery toolbox for excel serial key, recovery toolbox for excel crack exe, recovery toolbox for excel crack hack, recovery toolbox for excel keygen crack, recovery toolbox for excel + crack latest

  Popular software: this way

 6. دکمه” دانلود در حال حاضر ” را فشار دهید برای دانلود Bizagi Modeler crack keygen for windows.
  این فقط چند ثانیه طول خواهد کشید.

  ایجاد نمودارهای فشار خون, گردش کار و فرایندهای سند به نحو احسن منابع خود را سازماندهی و مدیریت پروژه های شما را در به شیوه ای موثر کار

  انعکاس —> Bizagi Modeler full crack

  · نسخه انتشار: ۳.۴.۰ Build 062
  · تاریخ وصله: April 13 2019
  · توسعهدهنده: Bizagi Ltd
  · بارگیریها: ۱۰۲۵۵
  · نوع دانلود: ایمنی (بدون تورنت / بدون ویروس)
  · وضعیت: تمیز (از تجزیه و تحلیل گذشته)
  · اندازه پرونده: ناشناخته
  · قیمت: ۰
  · الزامات خاص: خیر
  · سیستم ها: Win 10 64 bit / Win 10 / Win Server 2012 / Win 2008 R2 / Win 2008 64 bit / Win 2008 / Win 8 64 bit / Win 8 / Win 7 64 bit / Win 7 / Win Vista 64 bit / Win Vista
  · درجهبندی:

  #۱۵۷۶;] برچسب ها :
  bizagi modeler crack and keygen free download, bizagi modeler keygen free download, bizagi modeler key crack, bizagi modeler license crack, bizagi modeler serial keys x86/x64, bizagi modeler crack latest, bizagi modeler keygen crack, bizagi modeler cracked full, bizagi modeler crack patch, bizagi modeler crack

  #۱۵۷۶;] نرم افزار محبوب: here

  #۱۵۷۶;] ممکن است جالب باشد:
  Как обмануть антиплагиат онлайн
  Greek Trek 2017: Santorini Part 2– Oia – Plain Vision Photography
  Download Hunter’s Legacy crack new
  Resurfacing – Following In Faith
  download google books
   Top 5 Best Rooting Application to Root your device in One Click. – The Droid Tricks
  Готовые ответы и знания к учебникам и рабочим тетрадям по предметам школьного курса за ۵-۱۱ класс
  First Tattoo Studio in Existence to Feature the New PiQo4 Tattoo Removal Laser – Pigment Tattoo Studio & Laser Tattoo Removal
  Download teamviewer_resource_zhtw.dll to fix missing or corrupted DLL errors

 7. با کلیک بر روی” دانلود کن ” را فشار دهید برای دانلود iMyFone D-Back Crack.
  It will just take a few seconds.

  Recover lost or corrupt files from your iOS devices with this user-friendly application that employs a straightforward recovery wizard

  آینه —> iMyFone D-Back Crack Serial

  · نسخه انتشار: ۷.۳.۰.۲
  · تاریخ وصله: September 9 2019
  · شرکت: iMyFone Technology Co.
  · Downloads: 11158
  · نوع دانلود: ایمنی (بدون تورنت / بدون ویروس)
  · وضعیت: تمیز (از تجزیه و تحلیل گذشته)
  · اندازه پرونده: ناشناخته
  · قیمت: رایگان
  · الزامات خاص: بدون نیاز
  · سیستم های پشتیبانی شده: Win 10 64 bit / Win 10 / Win 8 64 bit / Win 8 / Win 7 64 bit / Win 7 / Win Vista / Win XP
  · درجهبندی:

  #۱۵۷۶;] کلمات کلیدی :
  imyfone d-back license crack, imyfone d-back crack fix, imyfone d-back activator, imyfone d-back crack fix, imyfone d-back with license key latest, imyfone d-back keygen crack patch, imyfone d-back with license key latest, imyfone d-back cracked, imyfone d-back crack windows, imyfone d-back cracked

  #۱۵۷۶;] بیشتر کلیدی: https://onyxsoftware.in

  #۱۵۷۶;] سایر منابع مفید:
  ۴ Common Myths About Tree Care | Fort Collins Tree Service
  Помощь повышение оригинальности текста
  Hardships of Early Puberty: Letter to My Younger Self | Jenna Bee NutritionJenna Bee Nutrition
  Download Sudden Strike Forever with crack
  IMG_5378 | Matthew and Ginger
  download google books
  Скачать Atomic VBA Password Recovery серийный ключ и кряк
  Repair missing or corrupt acdb16.dll
  Torkia’s MediaUnlocked TD-4900 Giveaway – torkiausa.com

 8. BruceRato گفت:
  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است، دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  با کلیک بر روی” دانلود کن ” را فشار دهید برای دانلود Combin Keygen Serial.
  این فرایند فقط چند ثانیه طول خواهد کشید.

  Improve your Instagram marketing potential and quickly gain new followers with the help of this user-friendly and useful piece of software

  انعکاس —> Combin and crack

  · نسخه انتشار: ۱.۶.۱.۱۰۳۵
  · تاریخ ساخت: May 8th 2018
  · Developer: OpenMedia LLC
  · Downloads: 31158
  · نوع دانلود: ایمنی (بدون تورنت / بدون ویروس)
  · وضعیت: تمیز (از تجزیه و تحلیل گذشته)
  · اندازه پرونده: کوچک
  · قیمت: رایگان
  · الزامات خاص: خیر
  · سیستم ها: Windows 10 64 bit, Windows 10, Windows 8 64 bit, Windows 8, Windows 7 64 bit, Windows 7
  · امتیاز کاربر:

  #۱۵۷۶;] برچسب ها ابر :
  combin serial number, combin keygen serial, combin full version serial keys latest, combin crack latest, combin crack install, combin license, combin crack hack, combin crack exe, combin activate code, combin + crack latest

  #۱۵۷۶;] نرم افزار محبوب: here

  #۱۵۷۶;] سایر منابع مفید:
  Blog Post Title – Custom Fabrication
  Антиплагиат исправить онлайн
  Windsurfingowy slownik pojec- kurswindsurfingu.pl
  Download Tower 57 Licence Keys
  How to Measure the Impact of DevOps – Virtual Tech Gurus
  How to Turn Off Windows Defender
  Скачать WooGamble Free VPN Browser crack и keygen
  How to repair missing or corrupt aepic.dll
  What Does Dissociation Feel Like? | Power Pump XL Advice

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *