Apache ZooKeeper

Apache ZooKeeper

سرویسی برای برنامه‌های توزیع‌شده است. به عبارت دیگر سرویسی مرکزی است که نگه‌داری اطلاعات پیکربندی، نام‌گذاری، فراهم‌آوردن همسان‌سازی توزیع‌شده و همچنین ایجاد سرویس‌های گروهی را بر عهده دارد. تمام این سرویس‌های متفاوت به نوعی در برنامه‌های توزیع‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Apache ZooKeeper  یک خدمات متمرکز جهت حفظ اطلاعات پیکربندی، نامگذاری، ارائه هماهنگ سازی توزیع شده، و ارائه خدمات گروه است.همه ی این نوع خدمات در برخی از فرمهاو یا دیگر برنامه های توزیع شده استفاده می شوند.

هماهنگ کردن عملیات این برنامه های نامستقل به مراتب سخت تر از نوشتن یک برنامه و اجرایش برروی یک ماشین است. برای برنامه نویسان ساده است که مدت زیادی درگیر منطق هماهنگسازی شوند و زمان کمتری وقت برای تولید برنامه اصلی کنند یا برعکس زمان کوتاهی صرف هماهنگسازی کنند و مابقی زمان را صرف تولید محصولشان کند؟ منطقا گزینه دوم ایدال تمام برنامه نویسان می باشد.

ساختن یک سیستم توزیع شده مشکل است ، مردم در طول روز از نرم افزارهای زیادی به صورت سیستم توزیع شده استفاده می کنند و به هر حال به نظر نمی رسد ما در آینده نزدیک وابستگی خود را از اینگونه سیستمها کم کنیم.

Apache Zookeeper برای ساختن سیستمهای توزیع شده قوی طراحی شده با هدف آنکه برنامه نویسان بتوانند با رابط کاربری ساده و قابل فهم نیازهای خود را برطرف نماید.

Zookeeper یک پروژه نرم افزاری از بنیاد نرم افزاری آپاچی است که سرویسهایی با پیکربندی متن باز را فراهم و همچنین از سرویسهای همگام سازی استفاده می کند.

Zookeeper در گذشته یکی از زیر پروژه های هدوپ بود ولی هم اکنون یکی از پروژه های اصلی هدوپ محسوب می شود.

معماری Zookeeper از سیستمهایی که دارای افزونگی سرویسی می باشند در سطح بالایی پشتیبانی می کند. بنابراین در صورت fail شدن zookeeper محلی clientها می توانند از zookeeper leader دیگری سرویس بخواهند . گره های zookeeperداده هایشان را شبیه فایل سیستم یا ساختار داده ای درختی در داخل name space سلسله مراتبی ذخیره می کنند. clientها می توانند از نودهای دیگر بخوانند و بنویسند در این صورت آنها دارای سرویس اشتراک گذاری با پیکربندی یکسان هستند.

ZooKeeper توسط کمپانیهایی از قبیل Rackspace,yahoo,odnoklassniki,eBay و همچنین به عنوان open source سیستم های جستجو مانند شرکت Solr  استفاده می کنند.

سایت اوراکل فارسی راه اندازی شد.برای مشاهده سایت اینجا کلیک نمایید.

جهت دانلود دوره های آموزشی تصویری با موضوع آموزش هادوپ روی موضوعات زیر کلیک نمایید.

 

محسن صفابخش

محسن صفابخش

با سلام محسن صفابخش هستم .کارشناس و متخصص داده هایی با حجم و مقیاس کلان ازینرو در حال حاضر در یکی از بزرگتربن سایت های ایران در زمینه مدیریت و نگهداری از دیتابیس های اوراکل آن مشغول به فعالیت می باشم.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedInGoogle PlusYouTube

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *