Hive چیست؟

ZnJvbT1pdGV5ZSZ1cmw9Y0djcTVTWjJsR2F5OXlOdzh5TXhBak12TUhaaDlHYndWM0wwNVdaMDUyYmoxQ2MzOVNadDV5Y3VWbVp1YzJic0oyTHZvRGMwUkhhhive روش دیگری در زبان‌های سطح بالاست که در Facebook توسعه داده می‌شود. کاری که Hive انجام می‌دهد ارائه‌ی نوعی پوسته (Shell) نزدیک به SQL است. بنابراین شما دستورالعمل‌هایی می‌نویسید که شباهت زیادی به SQL دارند و Hive نگاشت میان Schema و فایل‌ها را نگهداری می‌کند. شما اطلاعات فایل‌های درون فایل سیستم و اطلاعاتی در مورد محتوای آن‌ها را به هایو داده و هایو آن‌ها را در ستون‌هایی مرتب می‌کند. سپس پرس‌وجوها را می‌نویسید که به عنوان کارهای MapReduce اجرا می‌شوند. هر دوی Pig و Hive از بسیاری جنبه‌ها کارهای یکسانی را انجام می‌دهند. تلاش‌هایی برای پشتیبانی Pig از پرس و جو های شبیه به SQL هم وجود دارد. هر دو زبان دارای بهینه‌ساز (Optimizer) هستند. هر دو قادر به اجرای کارهایی هستند که ممکن است شامل چند کار MapReduce باشد.

 

نصب و راه اندازی Hive

نیازمندیها

  1. java 1.7

نکته:برای  راه اندازی Hive versions ۱.۲  جاوای مورد نیاز java 1.7 یا جدیدتر می باشد.برای راه اندازی Hive versions 0.14  تا ۱.۱ با جاوای ۱.۶ به خوبی کار می کند.

  ۲.هادوپ ۲.x (ترجیحاُ),۱.X.

  ۳.Hive معمولا روی محیط های لینوکس و ویندوز جهت تولید مورد استفاده قرار می گیرد. و روی محیط های مک جهت گسترش (develop) مورد استفاده قرار می گیرد.

می توانید Hive را ازاینجا دانلود نمایید.

سایت اوراکل فارسی راه اندازی شد.برای مشاهده سایت اینجا کلیک نمایید.

جهت دانلود دوره های آموزشی تصویری با موضوع آموزش هادوپ روی موضوعات زیر کلیک نمایید.

 

محسن صفابخش

محسن صفابخش

با سلام محسن صفابخش هستم .کارشناس و متخصص داده هایی با حجم و مقیاس کلان ازینرو در حال حاضر در یکی از بزرگتربن سایت های ایران در زمینه مدیریت و نگهداری از دیتابیس های اوراکل آن مشغول به فعالیت می باشم.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedInGoogle PlusYouTube