معماری هادوپ

معماری هادوپ

معماری هادوپ یک معماری Master/Slave می باشد. در این معماری، بر روی ماشینی که به عنوان ماشین Master انتخاب می شود، سرویس هایی برای مدیریت و پیکربندی کل سیستم و مدیریت برنامه ها اجرا می شوند. همچنین در ماشین Master ابزارهایی برای مدیریت داده ها و تحویل برنامه به سیستم وجود دارد که کاربرانِ سیستم برای کار با هادوپ می توانند از آنها استفاده کنند. در ماشین Slave نیز سرویس هایی برای اجرای وظایفی که از سمت ماشین Master به آن ارسال می شود، به اجرا در می آیند.

سکوی هادوپ از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که این قسمت ها شامل ۱) سیستم فایل توزیع شده هادوپ (HDFS ) و ۲) چهارچوب برنامه نویسی MapReduce می باشند. HDFS وظیفه ذخیره سازی و مدیریت داده ها در سیستم فایل را بر عهده داشته و داده های ورودی را به بلوک های مساوی تقسیم می کند و به ماشین های Slave تحویل می دهد. این سیستم فایل از طریق تکرار داده ها به مقابله با خطا می پردازد. چهارچوب MapReduce نیز یک مدل برنامه نویسی با هدف پردازش و تولید مجموعه ی عظیمی از داده ها فراهم می کند.

جهت دانلود دوره های آموزشی تصویری با موضوع آموزش هادوپ روی موضوعات زیر کلیک نمایید.

سایت اوراکل فارسی راه اندازی شد.برای مشاهده سایت اینجا کلیک نمایید.

 

 

محسن صفابخش

محسن صفابخش

با سلام محسن صفابخش هستم .کارشناس و متخصص داده هایی با حجم و مقیاس کلان ازینرو در حال حاضر در یکی از بزرگتربن سایت های ایران در زمینه مدیریت و نگهداری از دیتابیس های اوراکل آن مشغول به فعالیت می باشم.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedInGoogle PlusYouTube

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *