هادوپ چیست؟

هادوپ یک نرم افزار کد باز (Open source) است که برای تقسیم بندی و توزیع فایل های متمرکز به کار می رود. هادوپ تحت لیسانس آپاچی (Apache) ارائه می شود و توسط جاوا برنامه نویسی شده است. امّا هادوپ چگونه به وجود آمد؟ شرکت گوگل در پی افزایش حجم تبادل اطلاعات، به دنبال راه حلّی برای افزایش سرعت و راندمان سرورهای خود بود که سیستم توزیع (Distribution) منحصر به فردی برای خود ابداع کرد به نام GFS که مخفف Google File System بود. در پی این موفقیت، انجمن توزیع Apache به فکر گسترش این تکنولوژی در سطح وسیع تری افتاد و سیستم هادوپ به وجود آمد.

در ابتدا بهتر است که بدانیم هدوپ چه چیزی نیست:

 • هدوپ پایگاه داده نیست.
 • هدوپ یک نرم افزار نیست.

یک فریم ورک یا مجموعه ای از نرم افزارها و کتابخانه هایی است که ساز و کار پردازش حجم عظیمی از داده های توزیع شده را فراهم میکند. در واقع Hadoop را می توان به یک سیستم عامل تشبیه کرد که طراحی شده تا بتواند حجم زیادی از داده ها را بر روی ماشین های مختلف پردازش و مدیریت کند. فریم ورک هدوپ شامل زیر پروژه های مختلفی می شود که در زیر لیست کامل آنها آمده است:

 1. HDFS
 2. YARN
 3. MapReduce
 4. Ambari
 5. Avro
 6. Cassandra
 7. Chukwa
 8. HBase
 9. Hive
 10. Mahout
 11. Pig
 12. Spark
 13. Tez
 14. ZooKeeper
محسن صفابخش

محسن صفابخش

با سلام محسن صفابخش هستم .کارشناس و متخصص داده هایی با حجم و مقیاس کلان ازینرو در حال حاضر در یکی از بزرگتربن سایت های ایران در زمینه مدیریت و نگهداری از دیتابیس های اوراکل آن مشغول به فعالیت می باشم.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedInGoogle PlusYouTube

4 thoughts on “هادوپ چیست؟

 1. سلام
  از اقدامی که انجام دادید بسیار خوشحالم. به نظر بنده این مبحث در آینده چالش اصلی بسیاری از سازمان ها خواهد بود. امیدوارم با تداوم و تکمیل این حرکت بتوانید به اهداف عالی خود و از جمله نشر دانش و فناوری نوین دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *